Yulaf Kepeği Ekmeği Spor ve Diyet

Bu yazımızda size yulaf kepeği ekmeği konusundan bahsedeceğiz ve tarifini yapacağız. Yulaf kepeğinden yapılmış ekmek sporcular kadar diyet yapanlar için de tercih edilen bir ekmek türüdür.

Beslenme de önceleri yapılan kalori hesabı yerini glisemik indeks hesabına bırakmış gibi gözüküyor. Glisemik indeks kısaca Gİ şeklinde de ifade ediliyor. Ben de acizane spor beslenmesi konusunda glisemik indeksin önemli olduğunu düşünenlerdenim.

Yulaf Kepeği Ekmeği
Yulaf Kepeği Ekmeği

Özellikle maraton, bisiklet, triathlon, trekking gibi uzun süreli enerjiye ihtiyaç duyulan sporlarda açlık hissetmemek için düşük glisemik indeks oldukça önemli.

Bu anlamda müsli ve ekmek olarak en çok tercih edilen tahılların başında yulaf geliyor. Yulafın glisemik indeksi tablolarda 40 olarak belirtilmiş. Yulaf kepeği ise 15 olarak gösteriliyor. bunun yanında yulaf ürünleri lifli gıda olması sebebiyle de bilinçli tüketiciler tarafından çok tercih edilmekte.

Siz de hem kilo vermek hemde uzun süreli tok kalmak istiyor ve ekmekten vazgeçemiyorsanız yulaf kepeği ekmeği tam sizin için diyebiliriz.

Bu ekmeğin kalori değeri ve glisemik indeksi çarşıdan aldığınız ekmeklere oldukça düşük olmakla birlikte lifli gıda olması sebebiyle de sindiriminize yardımcı olacaktır.

Yulaf Kepeği Ekmeği İçin İhtiyaç Duyulan Malzeme Listesi

 • Yulaf Kepeği (350 gr kadar, 20-22 çorba kaşığı)
 • Kabartma tozu (2 Paket)
 • Tuz (İhtiyaca ve Zevke Göre)
 • Yumurta (2 Adet)
 • İsteğe Bağlı Çörek Otu
 • Yoğurt (7 kaşık Kadar)
 • Biraz Limon Suyu (Bir çorba kaşığı kadar)
 • Süt (Yarım Çay bardağı)
 1. Adım : Yumurtalarımızı bir kaba alarak çırpıyoruz.
 2. Adım : Kabartma tozlarını, limon suyumuzu, sütümüzü ve tuzumuzu ilave ederek çırpmaya devam ediyoruz.
 3. Adım : Yulaf kepeğimiz ve yoğurdumuzu ekliyoruz. Hamurun kıvamını tutturmak için yoğurdumuzu parça parça ekleyebiliriz. Bunları da karıştırdıktan sonra hamurumuz macun kıvamını alıyor.
 4. Adım : Kek kalıbımızı tereyağı ile iyice yağlayıp daha sonra hamurumuzu kalıba yerleştiriyoruz. Daha sonra kabaracağı için hamur kek kalıbının ancak yarısını kaplayacaktır. Az oldu diye düşünmeyin.
 5. Adım : Fırınımızı ilk 10 dk 200 derecede(Yüzünün kızarması için) daha sonra ise 150 derecede çalıştırıyoruz. 1 saat gibi bir zaman diliminde yulaf kepeği ekmeği kabarmış ve pişmiş olacaktır. Afiyet olsun.

Sporcu Beslenmesi konusunda diğer yazılar için tıklayınız.

Yulaf kepek ekmeği konusunda videoyu da kısa sürede hazırlayarak youtube kanalımızda yayınlayacağız. Youtube kanalımız.