Uzun Bisiklet Turuna Nasıl Hazırlanılır?

Bisiklet turuna nasıl hazırlanılır ? Konusu bir çok bisikletçinin özellikle yeni başlayanların merak ettiği konulardan bir tanesidir. 9 yıllık günübirlik 100+ Km tur tecrübemle bu konuyu yorumlamaya çalışacağım.

Bisiklet Turuna Teknik Hazırlık

Bisiklet turlarının iki başrol oyuncusu var. Bunlardan bir tanesi biz bir tanesi de bisikletimiz. Dolayısıyla tur öncesi sık karşılaşılabilecek durumları kontrol ederek bisikletimizi tura hazırlamalıyız.

Bisiklet Turuna Hazırlık

Bakımları düzenli yapılan bisikletlerde tur öncesi çok özel bir bakıma ihtiyaç yoktur. Ama tur öncesinde tekerelerin havası yeterli mi? Yada patlak gibi bir durum söz konusu mu diye kontrol edebiliriz.

Bunun haricinde zincir yağı da belli periyotta yenilenmesi gerektiğinden zincir yağı yeterli mi bunu da kontrol etmeliyiz.

Genel olarak fren ve vitesleri kontrol etmek de tur sabahı yada turda bizi bir takım süprizlerden koruyacaktır.

Turda Yanımızda Neler Olmalı?

Bisiklet turlarında sık karşılaşılan teknik problemleri öngörerek buna göre tedarikli olmamızda fayda var.

En sık karşılaşılan problem lastik patlağı olduğudan, yanımızda yedek iç lastik, levye takımı, yama seti bulundurmalıyız. Eğer ki tekerlerimiz QR Mandallı (Quick Release) sisteminde değil ise 14-15 anahtar da yanımızdaki olması gereken malzemelerdendir.

Bunun dışında karşılaşabileceğiniz ufak tefek teknik problemleri halletmek için ise yanımızda çakı alyan tabir ettiğimiz taşınabilir alyan anahtar takımı da olmalıdır. Gevşeyen sele vidası, boğaz vidası, fren bacakları yada fren pabuçları gibi bir çok malzemeyi bu şekilde halledebiliriz.

Nadiren de karşılaşılsa problemlerden bir tanesi de zincir kopması olabilir. Kopan zincir genellikle ekonomik ömrünü doldurmuş olsa da yerleşim merkezine dönünceye kadar sizi idare etmesi için zincir anahtarı ile bir bakla eksilterek problemi çözebilirsiniz.

Tur İçi Yiyecek Takviyesi

Uzun turlarda belli mesafeden sonra gıda takviyesine ihtiyaç duyabilirsiniz. Şehir dışı sürüşlerde her istediğiniz yerde lokanta yada market bulmak çoğu zaman mümkün olmaz. Bunun için yanınızda küçük atıştırmalıklar bulunmasında fayda var. Bu atıştırmalıklar kuru meyve, kuru yemiş, meyve, yulaflı barlar, düşük şekerli cezeryeler olabilir. Yanımızda yiyecek olacakmış diye üzerinizde yüksek ağırlıklar taşımanızı da çok tavsiye etmem. Ama bu konu kişisel bir konu olduğundan bir kaç tur sonra buna kendiniz de karar verebilirsiniz.

Turdan Bir Gün Önce

Tura mental olarak hazırlanmak ve vücudunuzu hazırlamakta işin önemli kısımlarından bir tanesi. Bilindiği üzere beslenme, dinlenme ve egzersiz sporun üç önemli konusu. Burada antrenman sonrasında ve antrenman içerisinde olduğu gibi antrenmandan önce de bu düzeni tesis etmemiz gerekir.

Dinlenmiş Bir Vücut İle Tura Çıkmak için

Dinlenmiş bir vücut ile tura çıkmak için iyi bir uyku oldukça önemlidir. Kaliteli uyku uyumak için ise geç saatlere kalmamak ve geç saatlerde bir şeyler yememek oldukça önemli. Vücudunuz sindirim ile meşgul olurken diğer taraftan da kaliteli bir uyku ile dinlenmesi söz konusu olamıyor. Bu sebep ile akşam yemeğini geç saate bırakmamak ve yemekten sonra da bir şeyler yememek gerekiyor. Geç saatlerde çay, kahve gibi kafeinli içecekler içmemek de oldukça önemli.

Tur Günü Beslenme

Tur sabahı kahvaltı yapmak önemli fakat kahvaltınızda hacimli gıdalardan çok kaliteli ve glisemik indeksi düşük gıdalar tüketmelisiniz. Yüksek Gİ(Glisemik indeks) gıdalar kana hızlı karışacağı gibi hükmü de uzun sürmeyecek ve sizin kolay acıkmanıza sebep olacaktır. Ama düşük Gİ gıdalar, iyi yağlar ve proteinler ise sizi daha uzun mesafelere taşıyabilecektir.

Bu konuda beslenme ile ilgili diğer yazılarımızı takip edebilirsiniz.