Doğru Bisiklet Antrenmanı Nasıl Yapılır ?

Bisiklet kullanıcılarının hepsi daha iyi kondisyona sahip olmak istiyorlar. Bunun içinde bir takım antrenmanlar gerçekleştiriyorlar. Antrenman kişisel planlanması gereken bir konudur. Fakat bir takım genel prensipler var. Onun için bu yazımızda Doğru Bisiklet Antrenmanı Nasıl Yapılır bunu anlatacağız.

Doğru Bisiklet Antrenmanı Nasıl Yapılır

Genel Antrenman Prensibi

Tüm spor dallarında antrenman üç evrede ele alınır. Bunlar ısınma evresi, antrenman evresi ve soğuma evresidir. Bu sebeple antrenmana başlar başlamaz yüksek tempoda çevirmek doğru değildir. Hem kalp damar sistemininizin hem iskelet ve kas sisteminizin antrenmana hazırlanması açısından ısınmak şarttır. Bu sebeple kişiden kişiye değişmekle birlikte belli bir süre ısınmak için harcanmalıdır. Bu ısınma evresinde yüksek tempo çevirmemek gerektiği gibi yüksek viteste de kullanılmamalıdır. Düşük vites yüksek kadans prensibi ile ısınmanızı tamamladıktan sonra Dayanıklılık, kuvvet ve sürat gibi hangi motorik özelliğinizi çalıştırmak istiyorsanız antrenmanınızı buna göre uygulamalısınız. Yüksek nabızdayken antrenmanı birden bırakıp durmak yerine antrenmanın sonuna doğru tempoyu yavaş yavaş düşürmelisiniz.

Antrenmanın Faydalı Olması için Beslenme Önemli

Sportif gelişmenin önemli ayaklarından bir taneside şüphesiz beslenmedir. Uyguladığınız beslenme programına göre protein, karbonhidrat ve yağlardan gerektiği kadar almalısınız. Bunun yanında kaliteli bir uyku için geç saatte beslenmemek ve akşam saatlerinden karbonhidrat tüketmemek de önemlidir.

Antrenmanın Bir Diğer Tamamlayıcısı Dinlenme

Dinlenmeyi hem antrenman içerisindeki dinlenmeler hem de antrenman arasındaki dinlenmeler olarak ele almalıyız. Her ikisi de sportif gelişme açısından önemlidir. Toparlanma süresi sporcudan sporcuyu değişiklik göstermektedir. Yeni sporcuların toparlanması 48 olarak ele alınmakla birlikte idmanlı sporcuların toparlanma süresi çok daha kısadır. Recovery antrenmanları da toparlanmanın önemli alanlarından bir tanesidir. Bunun haricinde farklı recovery yöntemleri ile de toparlanma süresi kısaltılabilmektedir.

Antrenman programı konusunda bir uzmandan destek alabilirsiniz. Fakat beslenme ve dinlenme ile de bu antrenmanı başarıya ulaştırabilirsiniz.

Bu yazımızda doğru bisiklet antrenmanı nasıl yapılır sorusuna cevap aradık. Umarız bir fikir oluşturulmuştur. Unutulmaması gereken en önemli konulardan bir tanesi de antrenmanın bireyselliğidir.

Daha fazla bilgiye ulaşmak için www.sporcupazari.com/blog adresinden yazılarımızı takip edebilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımızdan da bizi takip edebilirsiniz. www.instagram.com/sporcupazari

https://www.facebook.com/sporcupazari/