Bisiklette Matara Seçimi

Bütün sporlarda olduğu gibi bisiklette de sıvı tüketimi oldukça önemlidir. Bisiklette matara seçimi yazımızı okuyarak doğru matarayı seçerek işe başlayabilirsiniz.

Bisiklette Matara Seçimi

Bisiklet mataralarının genellikle kullanılan ebatları 500 ml ve 750 ml kapasiteye sahiptir. Eğer ki standartlara uygun bir matara alırsanız her türlü matara kafesine uyum sağlayacaktır. Kafeslerin plastik, karbon yada aluminyum olması fark etmez.

Mataraları genelde bisiklet üzerinde seyir halinde iken kullandığımız için tek elimizle kapağını açıp su içebileceğimiz şekilde tercih etmemiz doğru olacaktır. Kapaklı mataralar hijyen açısından tercih edilebilmek ile birlikte seyir halinde kullanılması zordur. Bunun yanında bir çok kapaklı mataranın kafesi sökülebilmektedir.

Termoslu Mataralar

Bisiklette matara seçiminde en çok tercih edilen mataralar içerisinde temoslu mataralar yer almaktadır. Bu mataralarda yazın soğuk, kışın sıcak içecek muhafaza ederek uzun sürüşlerde konforunuzu artırabilirsiniz.

Termoslu mataralar farklı sürelerde suyun sıcaklığını muhafaza edebilmektedir. Genellikle de mataranın üzerinde 2H, 4H gibi sıcaklığı muhafaza etme süresi belirtilir.

Genelde bu mataralar çift katmanlıdır ve iki katman arasında yalıtım malzemesi mevcuttur.

Çift Matara Kullanımı

Bazı kadrolarda özellikle yol bisikletlerinde matara kafesi takma yerleri çifttir. Bu durumda matara büyüklüğünü seçerken kadronuza uygun olarak belirlemelisiniz. Örneğin 750 ML 2 adet matara alırsanız kadronun içindeki üçgen bölüme ikisi birden sığmayabilir. Yada tek elle alıp bırakırken zorluk çekebilirsiniz.

Bisiklet malzemeleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için diğer blog yazılarımızı okuyabilirsiniz. https://www.sporcupazari.com/blog/category/bisiklet-malzemeleri/

Ayrıca Youtube kanalımızdan da bisikletle ilgili videolar izleyebilirsiniz.