Corona Virüs ve Spor

Corono virüs spor ilişkisi bugünlerin en çok konuşulan konularından bir tanesidir. Kimileri coronanın tedavisini, kimileri corona virüse karşı alınabilecek önlemleri konuşurken biz de spor ve corona ilişkisini değerlendireceğiz.

Corona virüs spor

Corona Virüs ve Spor Salonları

Spor yapmanın bağışıklık sistemine olan katkısı ve hastalıklara karşo koruyuculuğu artık her kes tarafından bilinen bir konu. Corona virüs ve spor konusunun en hassas konularından bir tanesi spor salonlarıdır. Basık tavan yapısına sahip, gerektiği gibi havalandırılmayan spor salonları ve dezenfekte edilmeyen spor aletleri bu virüsün yayılmasını hızlandırabilir.

Havadar yüksek tavan yüksekliğine sahip spor salonlarında gerekli dezenfeksiyon işlemleri yapıldıktan sonra çok kalabalık olmamak kaydıyla spor yapılabileceğini düşünüyoruz. Bununla birlikte risk grubu içerisinde olan belli yaşın üstündeki insanlar tedbiren bu süreç içerisinde toplu bulunan yerlerden uzak kaldıkları gibi spor salonlarından da bir müddet uzak kalabilirler.

Corona Virüsün Yaşlara Göre Riski Her Kare %1

Risk Grubundakiler Hiç mi Spor Yapmasın ?

Risk grubunda olan kişilerin bu zaman zarfında yürüyüş, koşu, bisiklet gibi açık alan sporları yapmaları daha doğru olabilir. Bağışıklık sistemimizi güçlendiren, bizi daha sağlıklı yapan bir aktiviteden bu zaman zarfında uzak kalmamız mantıkla örtüşmez. Yine kuvvet antrenmanlarını kendi vücut ağırlığımız ile evimizde yada açık alanda yapmamız da alınabilecek önemler arasında yer almaktadır. Risk grubu ile ilgili bir doktor arkadaşımdan aldığım görseli paylaşmak istiyorum.

Bugün dünya corona virüs ile uğraşıyorken corona virüs spor konusunu konuşuyoruz. Fakat bilinmesi gereken konu tüm virüs ve hastalıklara karşı sporun etkili olduğudur. Ayrıca sporcular beslenme konusunda da bilgi sahibi olduklarından doğru ve sağlıklı beslenme sebebiyle de hastalıklara karşı daha muhafazalıdırlar.

Bisiklet Ve Corona Virüs İlişkisi

Bisikletin de diğer sporlar gibi bağışıklık sistemini güçlendirdiğini biliyoruz. Bu sebeple yazımızın başında bisikleti özellikle bu süreçte tavsiye ettik. Bununla beraber toplu ulaşım bu virüsün en temek yayılma yöntemlerindendir. Bisikletle ulaşım ve her seferinde temiz hava almakta bu anlamda oldukça faydalı olacaktır.

Özet olarak bu aşamada spor yaparken dikkat edeceğimiz konuların yanı sıra genel olarak spor yapmamız gerektiğini ve bu durumun bizi corona dışındaki tehlikelere karşı da koruyacağını bilmeliyiz.

Bu yazdıklarımız doktor tavsiyesi yerine geçmez. Bol sporlu günler dileriz.

www.sporcupazari.com/blog bölümünden diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz.