Boks Eldivenlerinde Oz Ne Demek

Boks eldivenleri boks, kick boks, muay thai, wushu spor dallarında kullanılan kullanılan ana ekipmanlardan bir tanesidir.

Boks eldivenleri bu sporlarda hem antrenman hem de müsabakalarda kullanılırlar.

Boks eldivenlerinde genelde beden kavramı olarak S, M, L, XL gibi kavramlar kullanılmaz. Bunun yerine 6 oz, 8 oz, 10 oz, 12 oz, 14 oz ve 16 oz gibi bedenler kullanılır. Bunun dışında 4 oz, 20 oz gibi bedenler nadir olarak kullanılır.

Boks Eldiveni

Oz kavramı beden olarak kullanılsa da aslında ağırlık kavramıdır. Müsabakalarda genellikle 10 oz ağırlığında boks eldivenleri kullanılırlar. 6 ve 8 oz boks eldivenleri de çocuk bedeni tabir edilebilir ve çocuklar için uygun eldivenlerdir.

12 oz 14 oz 16 oz gibi eldivenler hem ağır olması sebebiyle hem de kaba olması antrenman da tercih sebebidir.

Büyük oz boks eldivenleri kaba oldukları için rakip de darbelerin fazla hissedilmesine engel olurlar. Böylece antrenman müsabakaları amacına daha çok ulaşmış olur. Malum olduğu üzerine antrenman esnasında yapılan müsabakalar rakibe zarar vermek için değil müsabaka tecrübesini artırmak yapılır.

Ülkemizde mücadele sporları yapan sporcuların gelir seviyesi ve ekipman satın alma alışkanlıklarına bağlı olarak müsabaka antrenman ayırt etmeksizin.aynı boks eldivenleri kullanılmaktadır.

Zaman içerisinde spor kültürünün gelişmesi ile birlikte mücadele sporlarında farklı ağırlıklarda yani farklı ozlarda eldivenler kullanılmasını bekliyoruz.

Yurt dışında bir çok sporcu belli seviyeye ulaştıktan sonra kalın korumalıkları büyük oz eldivenleri giyip antrenmanın başından sonuna kadar müsabaka formatında idmanlar gerçekleştiriyorlar.

Bu da müsabaka esnasında sporculara soğuk kanlı olmayı sağlıyor.

Web sitemizden boks eldiveni sipariş vermek için https://sporcupazari.com/boks-eldivenleri adresini ziyaret edebilir 0 332 666 00 00 – 0545 55 666 55  numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

www.abdulhamittopcu.com

Bir cevap yazın