Bisikletin Gelecekte Uğrayabileceği Değişiklikler Neler olabilir ?

Şehir hayatının hareketsizliği, bisikletin verdiği özgürlük hissi, sağlıklı hayata sunduğu katkıların yanı sıra yükselen yakıt fiyatları ile birlikte bisiklet hayatımızın bir parçası olmaya başladı. Bu durum da bisikletin gelecekte uğrayabileceği değişiklikler neler olabilir sorusunu akıllara getiriyor.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda görüyoruz ki bugün kullanılan geleneksel yapıda olduğunu düşündüğümüz bisikletler dahi son 20 yıl içerisinde ciddi değişiklikler geçirdi.

Bisikletlerde Alüminyum ve karbon kullanımı arttı. Dağ bisikletlerinin oldukça çeşitlenmesinin yanı sıra gravel ve cyclocross gibi yeni tip bisikletlerde hayatımıda yer almaya başladı. Yol bisikletlerinde aero, endurance gibi ayrımları da bundan 20 yıl önce konuşmuyorduk.

Gelelim şimdi Bisikletin Gelecekte Uğrayabileceği Değişiklikler Neler olabilir konusuna…

Elektrikli Bisikletlerde beklenen gelişmeler

Bisikletlerde son yıllarda elektrik destekli modellerde bir artış gözlemliyoruz. Bahsettiğimiz scooter motorlara benzeyen elektrikli motosiklette diyebileceğimiz bisikletler değil. Söz konusu bisikletler normal bisiklet görünümüne sahip genelde ön tekerden yada orta göbekten elektrik desteğine sahip bisikletler.

Bu bisikletlerde iddialı elektrik kitlerinde mesafeye, hıza yada güce uygun olarak üretilmiş alternatifler mevcut.

Shimano gibi sektörü yönlendiren firmaların bu işe ciddiyetle yaklaştıklarını görüyoruz. Bunun yanında farklı elektronik markalarından da elektrik destekli bisiklet konusunda çalışmalar var. Bu anlamda elektrikli bisiklet konularında gelişmeler devam edecek gibi gözüküyor.

Otomotivde elektrikli araçlarda beklenen gelişimlere benzer çalışmalar kullanım arttığı takdirde bisikletlerde de gözlemlenebilir. Yeni tip batarya sistemleri ve bunlara bağlı elektronik kontrol sistemleri gelişmeye devam edecek gözüküyor.

Mil Tahrikli Vites / Çekiş Sistemleri

Bazı markaların bu tarz çalışmaları olsa dahi bisiklet çevrelerinden bu çalışmalarla ilgili olumlu söylemler pek duymuyoruz.

Bunun yanında servisi, tamiri ve bakımı ile ilgili de bir çok soru işaretini beraberinde getiriyor. Tüm bunları değerlendirdiğimizde bu tarz çekiş sistemleri prototip olmaya boyutundan ileriye gitmeyecek gözüküyor.

Kayışlı ve Göbekten Vitesli Sistemler

Şehir ve tur bisikletinde kayışlı sistemler şu anda da kullanılınıyor. Göbekten vitesli sistemlerde aynı şekilde. Fakat yüksek alım maliyetleri sebebiyle çok tercih edilmiyor. Bu sistemlerin avantajı bisiklet durur haldeyken de vites değiştirilebiliyor olmasıdır.

Sonuç olarak bisikletlerin gelecekte elektrikle ilgili detaylarının coğalacağını, bisiklet çalınmasına karşı güvenlik tedbirlerinin artacağını, vites sistemlerinde ise çok ciddi bir değişiklik beklenmediğini söyleyebiliriz.

Sizinde farklı fikriniz var ise bu yazının altına yorum olarak yazabilirsiniz.